Zoo Dvůr Králové nad Labem

Jedna z největších zoologických zahrad na našem území je pýchou starobylého města na Labi. Zoo zaujímá více než 70 ha, z čehož přibližně 30 ha připadá na africké safari. Návštěvníci sem za exotickými zvířaty putují již od roku 1946 a každým rokem jich navštíví zoo kolem půl milionu. Neváhejte a přidejte se k nim.

Zoo Dvůr Králové nad Labem

Afrika na dosah

Každý, kdo touží zažít trochu té Afriky nemůže tuto zoo minout. Kdo projde v letních měsících vstupní branou, jako by se ocitl na tomto černém kontinentu. Afrikou to tu doslova žije. Nechybí africká kultura, jídlo a samozřejmě ani mnoho různých druhů afrických zvířat.

Uvidíte dovádět roztomilé malé lemury, hravé veverky kapské i hlídkující surikaty. Nechybí samozřejmě psovité a kočkovité šelmy. Se lvi se můžete dokonce setkat opravdu zblízka v jediném lvím safari na území České republiky. To bylo nově otevřeno v roce 2015 a je přístupné vlastním automobilem nebo Afrika truckem s komentářem průvodce.

Zoo Dvůr Králové nad Labem

Safari

Pokud se rozhodnete jízdu lvím safari oželet, můžete lvi vidět alespoň z nově zbudované dřevostavby. Ta se tyčí do výšky bezprostředně u vysokého plotu oddělujícího nebezpečné šelmy od zvídavých návštěvníků. Stavba se skládá z několika věží propojených lanovými lávkami, ze kterých je výhled nejen na lvi, ale i do dalších koutů zahrady.

Lvi nejsou jedinými obyvateli rozlehlého safari. To má více oddělených částí z nichž mnohé jsou obývány mírumilovnějšími tvory a návštěvníci do nich mohou zavítat safaribusem. Komentovaná projížďka trvá asi 30 minut a vidět můžete zebry, pelikány, pasoucí se pakoně i stáda antilop.

Zoo Dvůr Králové nad Labem

Areál zoo

V areálu zahrady přebývají sloni, pestří ptáci z tropických krajin, ohromné želvy a v pavilonech se můžete pohledem ponořit pod hladinu sladkých i slaných vod. Čeká tu na vás jedovatý perutýn i roztomilý žlutý bodlok. Kdo si potrpí na nebezpečnou exotiku, nemůže při své návštěvě vynechat terária s hady.

Neokoukaná expozice se ukrývá v přízemí Neumannovy vily. V přítmí tu čekají kostry nejrůznějších tvorů. Možná vás až překvapí, jak zajímavé může být poznávat jejich anatomii, ať už se jedná kočku nebo exotického papouška. Za speciální pozornost stojí také kostra ptakopyska a tuleně.

Zoo Dvůr Králové nad Labem

Unikátní

Unikátem dvorské zoo je příbuzná žiraf, okapi. Vzácná čtyřnohá celebrita místní zoo má samostatný pavilon v sousedství hrošíka liberijského. Zde ji můžete kdykoli během dne navštívit a pokud se o ní chcete dozvědět něco víc, můžete si přijít poslechnout v stanovený čas i krátké povídání o tomto unikátním tvorovi. Povídání nejen o okapi pořádají v zoo každý den a stačí si jen vybrat, kterého tvora chcete více poznat.

Zoo Dvůr Králové nad Labem

Zoo pro své návštěvníky

Do zoo se nemusíte bát vzít děti. Připravené jsou tu pro ně prolézačky i další aktivity včetně dílniček. Za návštěvu stojí nově vzniklé západoafrické městečko Tiébélé v sousedství želv. Příjemnou atmosféru nejen v něm, ale v celé zoo, doplňuje spousta rostlin, které svými pestrými květy zdobí každý kout areálu. Exotické kouzlo zahrady doplňuje i mnoho stylových sošek a dalších drobností.

Pro komfort návštěvníků je v areálu dostatek toalet a nechybí ani velký výběr občerstvení. Dopřát si můžete slané i sladké, studené i teplé a volit můžete mezi africkými specialitami i běžnými jídly. Vždy si však můžete být jisti, že zakoupené jídlo neobsahuje žádný palmový olej. V celém areálu je tato surovina na černé listině, protože její získávání má velký podíl na ničení tropických pralesů. Jejich devastací přichází o svůj domov mnoho zvířat, jejichž příbuzné můžete v zoo vidět.

Zoo Dvůr Králové nad Labem

Před návštěvou

U zoo můžete pohodlně, a dokonce zdarma, zaparkovat. U pokladny je však leckdo překvapen cenou vstupného. V hlavní sezóně si každý dospělí musí připravit 230 korun. Ti, kteří mohou uplatnit některou ze slev, oproti nim o 50 korun ušetří. Rodinám s dětmi se zoo snaží vyjít vstříc zvýhodněnou rodinnou vstupenkou, ale ani tak není návštěva zoo zrovna levná záležitost.

K tomu je nutné dodat, že péče o tak velký areál a spoustu zvířat jistě stojí mnoho sil a za všemi pracovníky zoo je vidět velký kus práce. Díky penězům od návštěvníků si tu mohou pro zvířata dovolit opravdu prostorné výběhy i prvotřídní péči. Navštivte tuto zoo, užijte si krásný den se zvířaty a podpořte zahradu v její činnosti.