Zámek Hrubý Rohozec

Tento nádherný zámek ve stejnojmenné části centra Českého ráje, Turnova, vítá návštěvníky celou letní sezónu šest dní v týdnu a navštívit jej můžete i mimo ni. Milí a vstřícní průvodci vás se zájmem velmi rádi provedou kterýmkoliv ze tří nabízených prohlídkových okruhů. V plně zařízených interiérech je skutečně na co se dívat.

Zámek Hrubý Rohozec

Proměny v čase

Dnešní podoba zámku je výsledkem mnohých proměn, kterými zámek od svého založení prošel. Na místě dnešního zámku byl nejprve ve 13.století rodem Markvarticů založen hrad, který od svého založené vystřídal řadu majitelů a spolu s nimi i spoustu kabátů. Ty převlíkal podle dobové módy. Vystřídala se tu gotika, renesance i baroko a v interiéru zámku na vás čekají i prvky rokoka.

Co zámek ukrývá za svými dveřmi?

První prohlídkový okruh vás zavede do reprezentativních místností a nechá vás nahlédnout do kaple, jídelny, knihovny i apartmá hraběnky. Všechny místnosti jsou plně dobově vybaveny a je co obdivovat. Vedle přepychového vybavení můžete ocenit také lovecké trofeje a zbraně umístěné v lovecké chodbě i dalších místnostech. Vše je doplněno obrazy, porcelánem a spoustou drobností, které dokreslují zámeckou atmosféru.

Druhý prohlídkový okruh určitě nemohou vynechat ti, kteří touží nahlédnout do života posledních obyvatel zámku. Tento kruh provází návštěvníky druhým patrem zámku. Zde na ně čekají šťastné, úsměvné i smutné příhody ze života posledních obyvatel v několika funkčně vybavených komnatách. K vidění jsou dobové hry a hračky v pokoji malých nezbedných šlechticů, přepychový modrý salon oděný do slavnostní atmosféry, pokoj přísné guvernantky i prominentní švadlenky. Své kouzlo má také biliárový pokoj, kde se bavili dospělí. V prostorách přebývá i spousta zajímavých předmětů z exotických cest, mimo jiné z Japonska.

Zámek Hrubý Rohozec

Vidět více

Na oba hlavní okruhy si můžete zakoupit buď samostatnou vstupenku, nebo si v rámci jedné zvýhodněné prohlédnout vše, co zámek nabízí. Prohlídka každé z částí ovšem zabere přibližně jednu hodinu, proto svou volbu raději pečlivě zvažte.

Poslední, třetí okruh, je spíše doplňkový a také o něco kratší. Provede vás proměnami v architektuře stavby, od hradu až po dnešní zámek. Během této prohlídky nahlédnete také do sklepení, prostor vyhrazených pro služebnictvo, a to včetně zámecké kuchyně a vrchnostenské kanceláře.

Vstupné

Každý z okruhů se dospělým návštěvníkům otevírá zakoupením vstupenky v hodnotě 120 korun. Senioři, studenti a děti tu mají 40 korun slevu a ti nejmladší (do 6 let) mohou na prohlídku zcela zadarmo. Třetí, kratší okruh je k mání za plnou cenu 70 korun nebo po slevě za 50 korun.

Zámek Hrubý Rohozec

Co ještě zámek návštěvám nabízí?

Čekání na prohlídku si můžete zpříjemnit v zámecké kavárně nebo prohlídkou zámeckého parku. Za zmínku stojí také zámecká naučná stezka, která vede k objektu z centra města Turnova. Město ostatně nabízí návštěvníkům i spoustu dalších turistických zajímavostí. Ne nadarmo se mu říká centrum Českého ráje a byl by skoro hřích jej při návštěvě Hrubého Rohozce lépe nepoznat.