Vystoupejte na naši nejvyšší horu

Sněžka je se svou výškou 1603 metrů nad mořem nejvyšší horou České republiky. Přestože o ní každý správný Čech ví, jen málokdo se skutečně odhodlal vyšlapat až na její vrchol. Spíše než-li Čechy však na ní potkáte naše polské sousedy. Pojďme si společně představit několik „nej“ cest, které na náš nejvyšší vrchol vedou.

Nejlehčí trasa

Tuto cestu započneme v Horní Malé Úpě. Autem či dokonce autobusem se můžete dostat do Pomezních bud, odkud vás čeká příjemná asi čtyřkilometrová procházka k chatě Jelenka. Zde začíná náročnější část trasy. Po Obřím hřebenu budete další 4 km stoupat, až se dostanete na úplný vrchol.

Nejoblíbenější trasa

Tato cesta nepatří k nejlehčím, protože obsahuje velmi prudké stoupání, ale měřeno na na kilometry je kratší, než možnost první. Tuto trasu startujeme z Pece pod Sněžkou. Po mírně prudkém stoupání a 3 km se dostaneme na Růžovou horu, kde začíná část nejtěžší. Po jemném rozjezdu následuje 3,5 km prudkého stoupání až na úplný vrchol.

Nejtěžší trasa

Trasu nejtěžší začínáme taktéž v Peci pod Sněžkou. Přes Obří důl se dostaneme na Obří sedlo a následně absolvujeme finální výstup až na vrchol Sněžky. Výstup je sice proslulý svým nelehkým stoupáním a nepohodlnými cestami, zato si ale na něm můžeme užívat překrásné výhledy a přírodní scenérie. Po cestě můžete navštívit i samotný důl a poučit se o životě místních horníků.

Nejkrásnější trasa

Pokud si chcete užít nejkrásnější trasu, musíte svou cestu začít u našich polských sousedů. Právě od nich totiž vede cesta, která by slušela i slovenským Tatrám. Výstup se začíná ve městě Karpacz. Cesta je sice ve znamení neustálého stoupání, ale od první třetiny je již možné vidět vrchol Sněžky. Ideální je vystoupat na rozcestí Polana, odkud se dostanete k nádhernému jezeru Mały Staw, které je obklopeno horskými vrcholy. Jedná se o horské pleso ležící ve výšce 1183 metrů nad mořem. Od jezera vede dřevěné zábradlí, které vás neustálým stoupáním dovede okolo horské boudy Strzecha Akademicka až k rozcestníku Rozdroże koło Spalonej Strażnicy. U horské chaty Sliezsky Dom na úpatí Sněžky začíná poslední část trasy. Po řetězové cestě, pár schodech a asi 2,2 km se konečně dostanete na vrchol.

Nejpohodlnější trasa

Opět začínáme v Peci pod Sněžkou. Tento způsob výstupu na vrchol je nejvhodnější pro rodiny s dětmi nebo pro méně zdatné jedince. Dříve klasická sedačková lanovka byla vyměněna za novou kabinovou. Tato lanovka staví i na Růžové hoře, takže není problém vystoupit a finální výšlap zvládnout pěšky. Nebo naopak, pokud si troufnete začít pěšky a v polovině trasy vám dojdou síly, není problém poslední úsek zvládnout pomocí lanovky. I z ní se totiž dá pozorovat nádherná příroda, vrcholky hor a panoramata.