Turistou v rodném městě – Stará Boleslav

Každé město má svoje pamětihodnosti a turistické cíle, na které alespoň občas přijedou zvědavci z okolí, ale přesto snad žádný stálý obyvatel netuší, že každodenně prochází kolem budov, zařazených do katalogu památkového ústavu.

Kostely a další

Jen pro zajímavost jsem si našla Katalog pro Starou Boleslav a nestačila jsem se divit. Nijak mě sice nepřekvapilo, že do něj patří trojice zdejších kostelů, na kterých jen tak mimochodem právě probíhá rekonstrukce a generální oprava, ale už méně jsem čekala, že mezi chráněnými objekty najdu měšťanské domy, ve kterých od nepaměti sídlí rodinné obchody. Na druhou stranu, mohla jsem předpokládat, že kolem náměstí takových budov najdu víc než dost.

Poznávačka pro každého

Nenudila jsem se ani při prohlížení katalogu. Schválně jsem se nedívala na fotografie budov, jen jsem si četla stručný popis v úvodu a snažila se odhadnout, o kterou stavbu se jedná. Brzy se to zvrtlo v rodinnou zábavu, kdy jeden četl popisek a ostatní museli uhodnout daný objekt. Pochopitelně došlo k několika rozepřím, jejichž rozsouzení bylo možné jen odtajněním fotky budovy. A i pak bylo nutné naplánovat procházku po městě, aby se přímo na místě ověřilo, že dům je opravdu ve zmíněném slohu a přestavba zasáhla jen jedno křídlo.

Pro potěšení

Když už se povedlo najít správnou budovu přímo v terénu, vzhled většinou přímo vybízel k dalšímu pátrání po její minulosti. Vyprávění pamětníků, městské kroniky, zápisky… Některé události si dokonce přímo říkají o literární zpracování a nutí člověka trochu změnit pohled na rodné město. Vůbec nejhorší je, když takového pyšného patriota strčí do kapsy nedávný přistěhovalec, kterého dějiny vůbec nezajímají, ale tuhle vyslechl docela zajímavý rozhovor o tom a tom domě a teď se o něj chce podělit a zjistí se, že vlastně vypráví události, jejichž podrobnosti zná jen několik málo zasvěcených. Pro milovníka dobrodružství je to jako by se na chvíli přenesl do své oblíbené knihy a mohl se stát hlavním hrdinou…