Tajemna u Labské cyklostezky

Labská cyklostezka, vedoucí od pramene Labe až k hranicím s Německem, je hojně využívaná, ale přesto jen málokterý cestovatel ví, kde se na středním toku řeky zastavit a prohlédnout si zajímavá místa.

Jen kousek od zámku

Na cyklostezku je ideální se napojit v Brandýse nad Labem pod zámkem a odtud pokračovat po proudu na Kostelec nad Labem. Jakmile minete most, jste na Ostrůvku, kde ještě začátkem minulého století byla střelecká klubovna a na cípu blíž ke Kostelci minikoupaliště s písečnou pláží. Dodnes je na místě pozvolný vstup do Labe, kde se můžete osvěžit. Ale než tam dojedete, zastavte se ve stínu stromů uprostřed Ostrůvku a prohlédněte si geologickou výstavu. Na vaší trase nabyté znalosti ještě oceníte.

Světec, nebo Světice?

Po osvěžení v řece přejedete můstek a podle zahrádkářské kolonie budete pokračovat v jízdě. Pečlivě sledujte cestu, je velmi snadné minout odbočku vlevo, která vás zavede ke studánce s kapličkou, které místní říkají Světice. Přestože není právě v nejlepším stavu, láká k romantickém posezení s výhledem na Labe. A pokud rádi fotíte,  užijete si to tady dvojnásob.
Jestli jste dost odvážní, můžete ochutnat zdejší pramenitou vodu, vyvěrající pod kapličkou se svatým Janem Nepomuckým. Nebojte se vodu načepovat do lahve a doma si z ní uvařit kafe, které prý chutná úplně jinak, než z městské vody. Dámy zase ocení údajné zkrášlovací účinky pramene. Stačí si jen opláchnout obličej.

Martinovská skála

Až se u Světice zrekreujete, sedněte na kolo a popojeďte ještě kousek ke Kostelci. Úzkou soutěskou se dostanete do bývalého lomu, zvaného Martinovská skála kde dnes najdete ohrožené druhý zvířat a rostlin. Připravte se na poněkud obtížný vstup, ale s trochou šikovnosti ho zvládnete i s bicyklem. Zaparkujte ho těsně za vstupem a dál pokračujte pěšky, ať si užijete dokonalý přírodní fotokoutek. Dobrodružné duše si přijdou na své při výstupu na skálu, čnící z jezírka, odkud mohou získat snímky takřka z „ptačí perspektivy“.

Ideální dobou na tento výlet e začátek léta, kdy na jezírku kvetou lekníny a během cesty můžete ochutnat třešně, rostoucí u cyklostezky. V pokročilém létě už výprava není tak příjemná, a protože koncem minulého století lom sloužil jako skládka, není během návštěvy o co stát…

 

Text a foto: Lenka Martinková