Rozhledna Na Vrchách stojí místo radaru v obci Břasy

Jaro je jako dělané pro řadu výletů. A pokud nejste zrovna vytrvalec a turista, který je ochotný jít k cíli i několik kilometrů nepřístupným terénem, určitě se vám bude líbit rozhledna v obci Břasy v Plzeňském kraji.

Rozhledna Na Vrchách (někde uváděna též jako Na Vrších) je zbudována v nadmořské výšce 481 m n. m. a je vysoká 15,4 metru. K rozhledně se pohodlně dostanete automobilem (parkoviště několik metrů od rozhledny), na kole i vlakem. Po výstupu šedesáti schodů do výšky vyhlídkové plošiny, která je v deseti metrech, můžete obdivovat vyhlídku na Radeč, všechny plzeňské rozhledny, Radyni i se zříceninou hradu, Český les, Šumavu a dokonce i Klínovec.

Víceúčelová stavba, která je obehnána dřevěným opláštěním, začala vznikat roku 2013. Hlavním účelem je datový přenos bezpečnostního kamerového systému. Tato zařízení jsou umístěna v nejvyšším patře budovy, kam běžný návštěvník samozřejmě přístup nemá.

Zdarma od osmi až do osmi

V místech rozhledny dříve stával vojenský radar, a tak zastupitelstvo obce Břasy přivítalo návrh architekta Petra Černého postavit na tomto místě nápaditou a originální stavbu, která bude sloužit jak ke zmíněnému přenosu dat, tak jako rozhledna. Na výstavbu bylo použito 135 tun betonu, 25 tun smrkového dřeva pro nosnou konstrukci a 8 tun dřeva na opláštění.

Rozhledna je otevřena od dubna do října mezi osmou hodinou ranní a osmou hodinou večerní, poté mezi 16. říjnem až 31. březnem mezi osmou a sedmnáctou hodinou.