Pociťte historii na vlastní kůži

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké to asi v minulosti bylo? Jaká byla atmosféra daného věku, jak se k sobě lidé chovali, jak spolu mluvili nebo co cítili? Jaké by asi bylo být toho všeho součástí?

I na počátku 21. století můžete zažít středověk či baroko a nemusíte kvůli tomu vynalézat stroj času nebo cestovat do zahraničí. Zajímavá místa či události, které vám dají minulost pocítit se nachází po celé naší republice.

Kamenné zdi středověké krčmy

Krčma Dětenice

Ve vzdálenosti pouhých 65 km od Prahy se nachází malebná vesnička Dětenice. Kromě krásné přírody a nádherného barokního zámku tu objevíte i pravý středověk. Nachází se tu originální krčma, která vám dá nasát atmosféru vrcholného středověku. Můžete zde vyzkoušet maso pečené na otevřeném ohni, sledovat popravu oběšením, poslechnout si dobovou hudbu, hodit žebrákovi pár mincí nebo sledovat na stolech tančící komediantky. Prostě pravý středověk.

Drahá roucha renesančního bálu

Ples

Dnes již tradiční Rondí rudolfínský ples se koná vždy na jaře v prostorech Mázhausu Novoměstské radnice v Praze. Na této akci zapomenete, že žijete v době televizí, počítačů a mobilních telefonů. Přenesete se do doby vrcholné renesance a raného baroka, zatančíte si dobové tance, poslechnete si oblíbené nástroje tehdejších hudebníků a dokonce můžete zarecitovat i vlastní báseň nebo zazpívat vlastní píseň. Zde nenarazíte na žádnou připomínku 21. století, protože podmínkou účasti je dobový kostým.

Vůně dřeva babiččina skanzenu

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Skanzeny jsou úžasná muzea pod otevřeným nebem. Nachází se po celé České republice a jsou nádherným odkazem toho, jak žily naše babičky či prababičky. Nejznámějším takovým skanzenem je jistojistě Rožnov pod Radhoštěm. Můžete si zde projít valašskou vesnici, která reprezentuje způsob života poloviny devatenáctého století až po první čtvrtinu století dvacátého. Podíváte se do interiérů domů, kostelů či sýpek a ochutnáte tradiční potraviny a nápoje tehdejší doby. Setkáte se tu i s dobovými obyčeji, lidovými tanci a tradičními řemesly. Skanzeny jsou malý kousek historie každého z nás.

Whisky z divokého západu

Westernové městečko Boskovice

Atmosféru amerického divokého západu můžeme nasát i zde, v srdci Evropy. Existují totiž unikátní místa známá jako westernová městečka, která vám období dobývání divokého západu ukáží se vší parádou. Nejznámějšími westernovými městečky jsou Šiklův mlýn, Boskovice a Stonetown. Setkáte se zde jak s kovboji, tak s indiány, projedete se v Union Pacificu, napijete se v Saloonu nebo shlédnete příběh z dob největší slávy kovbojů a indiánů. K divokému západu patří samozřejmě i koně, kterých v areálu městečka najdete více než dost. Výjimkou zde nejsou ani přehlídky dobového spodního prádla nebo šatů. Westernová městečka jsou zárukou zábavy pro celou rodinu.