Po stopách českých pohádek

V každé pořádné české pohádce nesmí chybět hrady a zámky. Filmaři si vždy pečlivě vybírají ty nejkrásnější kulisy a snaží se, aby je co nejméně uměle doplňovali. Také stále více zabrušují do českých staveb a již jen málokdy se obracejí do zahraničí. Naše hrady a zámky se tak stávají stále populárnějšími a to nejen u domácích turistů. My jsme si pro vás připravili výčet čtyř nejzajímavějších hradů a zámků známých z českých pohádek. 

Vranov nad Dyjí

Tento zámek je paradoxně málo populární. Oproti tomu pohádka, ve které se objevil, je nám, věrným pohádkářům velmi dobře známá. Jedná se o klasické zpracování Erbenovy pohádky Nesmrtelná teta. V tomto filmu se objevila řada známých tváří v čele s Jiřinou Bohdalovou, Filipem Blažkem, Jaromírem Hanzlíkem a Libuší Šafránkovou.

Samotný barokní zámek leží asi 110 km od Vídně a vznikl přestavbou z původně gotického hradu. Turistům má určitě co nabídnout. Je možné navštívit původní barokní interiéry, sál předků nebo kapli. Můžete se tak projít po místnostech, kde se natáčela známá pohádka a připomenout si její hrdiny.

Vranov nad Dyjí

Bouzov

Bouzov je hradem ležící na středozápadní Moravě ve stejnojmenné vesnici. Jde o vyhledávané místo filmařů a patří mezi nejnavštěvovanější hrady v České republice. Hrad působí dojmem zachovalé gotické stavby, ale jedná se pouze o romantickou přestavbu z přelomu 19. a 20. století. Dominantou hradu je jistojistě věž.

Právě z ní unášel švec Jíra svou Jasněnku v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Tato pohádka patří mezi u Čechů nejoblíbenější. Není divu. Zahrála si v ní spousta českých hereckých hvězd. Jde například o Helenu Růžičkovou, Michaelu Kuklovou nebo Jana Potměšila.

Bouzov

Červená Lhota

Právě na tomto zámku se natáčela klasická pohádka podle Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena – Zlatovláska. Tento film je znám nejen pro skvělé obsazení, které tvořili mimo jiné i Jorga Kotrbová či Petr Štěpánek, ale i pro nádherné písničky. Právě díky těmto nezapomenutelným pohádkovým hitům si pohádku připomínáme dodnes.

Červená Lhota je zámkem vskutku výjimečným. Jedná se totiž o renesanční vodní zámek, který leží na malinkatém ostrůvku, který s pevninou spojuje krásný most. Tento zámek se nachází v jižních Čechách a už jen díky své originalitě stojí za návštěvu.

Červená Lhota

Křivoklát

Gotický hrad Křivoklát je spojován s hned několika pohádkami. Patří totiž mezi nejvyhledávanější hrady pro natáčení filmů. Do těch nejvýznamnějších patří Honza málem králem, Jak se budí princezny, Třetí princ, Tři veteráni a Anděl páně. Pokud tedy tento nádherný hrad navštívíte, můžete si připomenout hned několik svých oblíbených skazek.

Hrad Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů. Nachází se v oblasti středních Čech a k přímo k němu se dostanete pouze po zdolání 290 m nadmořské výšky. Tento hrad však za trochu námahy rozhodně stojí.

Křivoklát