Objevte krásy Moravského krasu

Macocha

Moravský kras je jedna z nejvýznamnějších  a nejkrásnějších krasových oblastí nejen u nás, ale v celé střední Evropě. Velké množství jeskyní, skal nebo hradů a zámků. Na své si přijdou i milovníci panenské přírody – přírodní rezervace plné ojedinělých druhů rostlin a zvířat, či nádherná krajina protékajících řek a říček, to je Moravský kras. Na své si přijde každý.

Punkevní jeskyně a propast Macocha

Ať už mluvíme o jeskyních jako Punkevní jeskyně – s nejznámější českou propastí Macocha, nebo Balcarka či Kateřinské jeskyně, i o těch menších jako Hladomorna. Ohromující krása tvořená matkou přírodou po tisíce či miliony let upoutá každého.

Výlet právě na Macochu přitom není nijak fyzicky náročný či nebezpečný, a proto je zcela vhodný pro matky s dětmi. Terén k samotnému začátku výpravy je mírně svažitý a přístupný i kočárkům. V jeskyních je navíc výklad doplněn o zvukové a světelné efekty, v samotné propasti pak o zajímavé pověsti. Další velkou atrakcí je v závěru prohlídky projížďka na loďkách se svéráznými průvodci.

Punkevní jeskyně

Holštejn a jeskyně Hladomorna

Zřícenina hradu Holštejn se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Blansko. Cesta na hrad je tvořena červenou turistickou stezkou, kočárky proto raději nechat doma. Hrad je volně přístupný, stejně jako v blízkosti se nacházející jeskyně Hladomorna, která sloužila jako hradní vězení v době její existence. V jeskyni je možné najít množství lidských pozůstatků a také brnění, ostruhy a jiné kovové předměty.

Zámek Lysice

Zámek je barokní stavba nacházející se na místě renesanční vodní tvrze asi 35 km od Brna. Kromě dobře zachovaného a zdobeného  interiéru je zde možné navštívit okrasnou zahradu s oranžerií a skleníky, či nevšední kolonádu přiléhající přímo k zámku. Obdivovat  také můžeme sbírky českého skla, porcelánu, obrazů, orientálních uměleckých předmětů a evropských a japonských historických zbraní. Zámek je nyní Národní kulturní památkou.

V blízkosti je navíc Zámecká restaurace s tříhvězdičkovým hotelem a na nádvoří se nachází kavárna Dubsky, pojmenovaná po předchozích majitelích.

Zámek Lysice

Stará huť u Adamova

Hutnický komplex s pecí Františkou a expozicí věnovanou železářství. Součástí areálu je vysoká železářská pec, navážecí rampy nebo bývalá modelárna zvaná Kameňák. Vysoká pec, zvaná Františka, je svými rozměry a výškou 10 metrů impozantní dominantou celého areálu. Součástí prohlídky  jsou experimentální a ukázkové tavby v replikách slovanských železářských pecí odkrytých v okolí. Huť patřila mezi první a zároveň jedinou technickou rezervací v tehdejším Československu.

Kostel Jména Panny Marie

Významná památka barokní architektury. Celý areál je tvořen chrámem, ambity a kaplí sv. Anny. Tento komplex spolu s farními budovami a zámkem se nachází uprostřed malé vesnice Křtiny, která leží cca 20 km severovýchodně od Brna. Obec je známá pro své mariánské poutě. Tato oblast bývá nazývána „Brána do Moravského krasu„, který se nachází severně odtud.

Nyní nezbývá než popřát příjemnou cestu a spoustu obohacujících zážitků.

Autorka: Renáta Zmidlochová