Dovolená a sport k sobě patří, nezapomínejte však na odpovídající pojištění

Ergocz

Patříte k lidem, kteří si pod pojmem dovolená představí mnohem více než jen polehávání u vody? Pokud k vašemu volnu neodmyslitelně patří také provozování sportovních aktivit, jistě se nemůžete dočkat, až si opět dáte pořádně do těla. V případě sportování v zahraničí byste si však měli předem sjednat cestovní pojištění, a to pravděpodobně i s příplatkem za aktivitu, kterou se chystáte provozovat.

V základu najdete jen rekreační sporty

Jakkoliv považujeme sportovní aktivity na dovolené za běžné, pojišťovny na ně často hledí jako na rizikové. Proto v základním balíčku cestovního pojištění nebývají zahrnuty zdaleka všechny sporty. Ty rizikovější bývají označeny jako „adrenalinové“ či „extrémní“ a musíte si za ně připlatit až několikanásobek běžného pojistného.

Na kartičku zdravotní pojišťovny se raději nespoléhejte

Napadlo vás, že „ušetříte“ a komerční cestovní pojištění necháte jiným? V rámci Evropské unie a několika dalších evropských států sice může stačit Evropský průkaz zdravotního pojištění, ale ten zabezpečuje přístup pouze k veřejným zdravotnickým službám, a to za stejných podmínek jako pro občany daného státu. V praxi vás může úraz vyjít na nemalou částku – například za zásah horské služby a následnou přepravu vrtulníkem v Alpách zaplatíte minimálně několik desítek tisíc korun.

Ergocz

Pozor na detaily

Cestovní pojištění by si měl sjednat každý, kdo nechce během pobytu v zahraničí řešit zbytečné komplikace. Ani to vás však nezachrání v případě, kdy nedodržíte pojistné podmínky, případně si nesjednáte odpovídající připojištění. „Ďábel“ přitom často vězí v detailech: zatímco vysokohorská turistika bez horolezeckého náčiní do 5 000 m patří do kategorie pojištění adrenalinových sportů, výšlap na vrcholek jen o pár metrů vyšší již zahrnuje připojištění extrémních sportů. Proto se vždy důkladně seznamte se skutečným předmětem pojištění – vyhnete se tím problémům při případném jednání s pojišťovnou.